A realista fenomenológia két nagyhatású alakjának, Max Schelernek (1874-1928) és Kolnai Aurélnak (1900-1973) néhány írása az érzelemfilozófia területére kalauzol el bennünket.
Kolnai három fejezetben taglalja a gyűlölet, undor és gőg negatív érzelmét, rétegről rétegre tárva fel az érdeklődők előtt ezek motívumait: teszi pedig mindezt egy szeretetteljes viszonyulással; a negyedik, Ordo amoris címet viselő rész Max Scheler (sajnos befejezetlen) írásával pedig szerkezetileg épp ellenkezőleg, a keresztény szeretetfilozófiából kiindulva jut el a gyűlöletet értelmező tolmácsolásához. A két fenomenológust így rokonítja egymással keresztény teológiai értékfelfogásuk: nem véletlen tehát a könyv szerkezeti tagolódása sem.
Az emóciók kutatása egyébként is mindig vonzó terep az ember számára, ki ne szeretne leásni a mélybe, hogy válaszokat találjon, előjelektől függetlenül. Ebben nagy segítségére van Bacsó Béla és Boros Gábor igényes eligazító bevezető tanulmánya, illetve Mesterházi Miklós színvonalas Scheler-fordítása is.
Válságos időkben drága kincs egy elmét pallérozó könyv, ajánlható minden útkereső, önmagát s a világ működését megérteni vágyó gondolkodó embernek- legyen akár szakmabeli profi analitikus bölcselő, akár „csak” egy intelligens laikus.
Készítette: Hamow Ingrid