Temporary closure: The ELTE University Library and Archives will be closed from January 25, 2025 (Saturday) to February 8, 2025 (Saturday).

Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the end of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

Eötvös-inga

A Múzeumok Éjszakája 2020 keretében Eötvös-kiállításunk virtuális látogatására invitáljuk. Az Eötvös Loránd jubileumi év alkalmából az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltárban A pontosság bűvöletében. Eötvös Loránd élete és munkássága címmel nyílt kiállításunk egyik legérdekesebb műtárgya az Eötvös-inga.

A tárlat célja a fizika izgalmas világának élményközpontú feltárása. Látogatóink interaktív eszközök segítségével ismerkedhetnek meg Eötvös Loránd életének állomásaival, tudományos és tanári tevékenységével, kivételes sztereófotóival és a világkiállításon aranyéremmel kitüntetett Eötvös-ingával, mely az ELTE TTK Fizikai Intézet Anyagfizikai Tanszék tulajdonát képezi. Fedezze fel az Eötvös-kiállítás naponta frissülő Facebook-oldalát, és a kiállítás honlapját!

Eötvös-inga (horizontális variométer), 1898

Eötvös Loránd (1848–1919) fizikus figyelme az 1880-as évektől a gravitációkutatásra irányult, az elkövetkezendő évtizedekben a testek kölcsönös vonzására és a földi nehézségi erő megfigyelésére irányuló kísérleteit végezte. A korábbi hasonló eszközökhöz képest Eötvös egy sokkal érzékenyebb és precízebb eszközt tervezett meg és munkatársai segítségével folyamatosan fejlesztette. A Süss Nándor finommechanikai műhelye (MOM elődje volt) által készített Eötvös-ingákkal Eötvös Loránd addig elképzelhetetlen pontossággal mutatta ki a súlyos és a tehetetlen tömeg azonosságát (Einstein általános relativitáselméletének az egyik alapja), megmérte a Föld gravitációs terének a földrajzi hely szerinti változását. Eredményeit terepi méréseken kapott adatok alapján kapta, csapatával a földfelszín alatti, különböző sűrűségű kőzetek jelenlétéből adódó gravitációs változások, anomáliák szempontjából érdekesnek mutatkozó területeket vizsgálta, így 30 év alatt Európa 1420 különböző pontján végeztek méréseket az ingával – Erdélytől Olaszországig.

Az Eötvös-inga egyik korai változata a horizontális variométer, melyből összesen kettő készült. A képen látható az ún. „párizsi inga”, Eötvös Loránd ezt mutatta be az 1900-ban megrendezett párizsi világkiállításon, ahol aranyérmet nyert.