Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the end of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

A kontinentális filozófia kezdetei: esettanulmány a korai Edmund Huserlről

Szerző
Zuh Deodáth
Kiadás ideje
2013
Kiadó
Egyetemi Műhely : Bolyai Társaság
Kiadás helye
Kolozsvár
ISBN
978-606-8145-47-1
Ismertető

Zuh Deodáth első megjelent önálló kötete rendkívül aktuális és tartalmilag kortárs munka - egybevág a szerzőnek a Varga Péter Andrással szerkesztett háromrészes sorozattal, amely Edmund Husserl korai és kései filozófiáját fogja át, és revideálja korábban magyarul hozzá nem férhető fordítások és egy Husserl-konferencia előadásai írásos változatának közreadásával.
Könyve, miközben önmagában is teljes alkotás, megfelelő segítség az új Husserl-fordítások értő olvasásához, és azok gazdag gondolatvilágának feltárásához.
Magyarországon az utóbbi néhány évben a filozófusok és filozófiatörténészek élénk érdeklődést tanúsítottak az iránt, hogy honnan is származik az analitikus és kontinentális filozófia, mikorra datálható azok megjelenése, illetve, hogy azonosíthatunk-e esetleg valamilyen közös „létező vagy épp nem létező” tárgyat.
Zuh műve a kontinentális filozófia kezdeteinek egyes pontjait kívánja tisztázni, mindezt pedig Edmund Husserl korai filozófiájának körbejárásával. Könyvének egy jelentős részét a Frege–Husserl-kapcsolat feltárásának és argumentatív kifejtésének szenteli.
A bevezetőként szolgáló első fejezetben a szerző bemutatja a korai Husserl és Gottlob Frege viszonyáról kialakult, bevett nézetet, a második és harmadik fejezet egy rendkívül részletes kifejtését adja Husserl korai munkásságának Halléban, a negyedik fejezet fő tárgya Husserl és Frege viszonya, a közöttük fellelhető hatások feltárása. A könyv végül egy kiegészítő tanulmánnyal zárul Husserl konstitúcióelméletéről, amely kapcsán a szerző úgy érvel, hogy a „Husserl érett konstitúcióelméletének kialakulásához vezető korai gondolati fejlődés elemei adják annak lehetőségét, hogy a kontinentális filozófia fogalmának kialakulásáról szabatos leírást kapjunk.”
A könyv alapvető érdeklődésre tarthat számot mindazoknál, akik a kontinentális filozófia korai artikulációja és mind intézményes, mint pedig fogalmi megszületése iránt érdeklődnek.