Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the beginning of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

The Library will be closed on the 29th November 2024 due to an university event.

Élet és kutatás az Antarktiszon Jurányi Zsófia fizikus előadása az ELTE TTK-n!

Az ELTE Természettudományi Karán életre hívott „Köztünk élő tudósok” előadássorozat következő alkalmán vendégünk lesz Dr. Jurányi Zsófia légkörfizikus, aki  az ELTE TTK-n végzett fizikusként 2006-ban. Kutatási témája az aeroszol részecskék fizikai tulajdonságainak a felhőképződésre való hatása volt. 2016-ban tagja lett a német antarktiszi Neumayer állomás 37. áttelelőcsapatának, és 14 hónapot élhetett ezen a messzi kontinensen. Előadásában az antarktiszi élményekről és a tudományos terveiről beszél, amelyet kötetlen beszélgetés követ.

A Baranya megyei Kistótfaluból jutott az Antarktiszig Jurányi Zsófia, a jelenleg aeroszolok optikai tulajdonságaival foglalkozó fizikus. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán 2006-ban fizikus diplomát szerző, majd a zürichi műegyetemen, az ETH-n doktoráló, párhuzamosan a Paul Scherrer Intézetben aeroszol-fizikával foglalkozó kutató munkát keresve kötött ki a jeges kontinensen. “Megpályáztam egy állást, elhívtak interjúra, és fölvettek a német Alfred Wegener Intézethez két évre tudományos munkatársnak. Kifejezettem avval a céllal, hogy a 37. antarktiszi áttelelő csapat tagja legyek” - írta az Indexnek egyenesen a német Neumayer III. állomásról a magyar fizikus, aki már öt hónapja dolgozik a világ egyik legnehezebben megközelíthető zugában.

Az antarktiszi kutatóbázis a Déli-sarktól mintegy 2000 kilométerre, a kontinens partján, az Ekström selfjégen, körülbelül a 70. szélességi körön található. “2016 decembere és 2018 februárja között az Antarktiszon lakhattam. Nincs alattunk szárazföld, csak 200 méteres jégpáncél.” A kontinensen, aminek állandó lakossága nincs, csupán kutatóállomások személyzete tölthet el hosszabb időt rajta. E kevés szerencsés emberen kívül a hallgatóság is bepillantást nyerhet majd ebbe a különleges, csodálatos, jégbefagyott világba az előadás során.

Várunk szeretettel mindenkit Jurányi Zsófia vetítéssel egybekötött élménybeszámolóján!

Jurányi Zsófia előadásának címe: Élet és kutatás az Antarktiszon

Időpont: 2018. április 19. csütörtök   16:30

Helyszín: ELTE TTK Kari Könyvtár, 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0. 133 Fizika szakkönyvtár

A belépés díjtalan!

Részletek: ttk.elte.hu  és  https://www.facebook.com/events/786385494905304/

Az esemény sajtónyilvános.

Az előadás végén lehetőség lesz interjú készítésére is